Havuz Arındırma Sistemleri - Pool Wizard

Havuzların filtreleri - filtre kumu

Anasayfa
Site haritası
Havuz bilgileri
  TSE 11899
Pool Wizard
  Avantajlar
  Satın al
Hesap makinaları
  Havuzun hacmi
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum Sertlii
  Stabilizatör
Havuz bakımı
Su tahlilleri
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  T.D.S.
  Metaller
Havuz Kimyasalları
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  Yosun ilaçlar
  Çöktürücüler
Filtrasyon sistemi
  Filtreler
  Filtre kumu
  Zeolit
Havuz sorunları
  Yosun
  Hastalıklar
  Klor kokular
  Bulanık su
  Renkli su
  Yanan gözler
  Lekeler
Havuz sözlüğü
Sıkca sorulanlar
Referanslar
İletişim
Arama
Havuz linkleri
Pool Problem Blog

English

Havuz filtre kumu

En yaygın olan havuz filtreleri kum filtreleridir. Genellikle, bu filtrelerde kuvars kumu kullanılır. Bu kumun da zamanla bakım ihtiyacı vardır.

Aşınma

Yeni olan kumlar dişli olup, kolayca katı kirlilikleri tutabilirler. Zaman ile, bu kum tanecikleri aşınmaya uğrayıp, yuvarlak ve düz hale gelirler. Bu halde pek verimli olarak görevlerini yerine getiremezler.

Kuvars kumunun ortalama ömrü üç ile beş yıl arasındadır. Havuzda filtresi tam randımanlı çalışmazsa, su berraklığını kaybeder, havuzun dibine toz çöker ve havuzun suyu çabuk "bozulur".

Bu durumda filtreyi açıp bakmak gereklidir. Eğer kumun seviyesi düşük ise, veya kum tanecikleri yuvarlak ve düz ise, kumu değiştirilmelidir.

Taşlaşmış kum

özellikle kireçli suları kullanan havuzlarda kum taşa dönüşebilir. Filtreyi açtığınızda topak halinde kum kitleler varsa, ya filtreye temizleyici (hidroklorik asit veya sülfamik asit) uygulanır yada kumu tamamen değiştirilir. Kuvars kumu aslında çok ucuzdur ve değiştirmek birçok sorunu anında çözer.

Miktar

Filtrenin verimli arıtması için belli bir kum seviyesi gereklidir. Bu seviye genelde filtrenin üstünde yazar; genelde istenilen kum seviyesi yandan gelen borunun az altında olmalıdır. Filtre tamamen kum ile doldurulmaz!

Zeolit

Yurt dışında yaygın olan zeolit (klinoptilolit mineralı) Türkiye'de yeni yeni kullanılmaya başlandı. Detayları zeolit sayfasında bulabilirsiniz.

 Havuz Sihirbazı