Havuz Arındırma Sistemleri - Pool Wizard

Havuzların daimi dostu - Yosun ve mikropların düşmanı

Anasayfa
Site haritası
Havuz bilgileri
  TSE 11899
Pool Wizard
  Avantajlar
  Satın al
Hesap makinaları
  Havuzun hacmi
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum Sertliği
  Stabilizatör
Havuz bakımı
Su tahlilleri
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  T.D.S.
  Metaller
Havuz Kimyasalları
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  Yosun ilaçlar
  Çöktürücüler
Filtrasyon sistemi
  Filtreler
  Filtre kumu
  Zeolit
Havuz sorunları
  Yosun
  Hastalıklar
  Klor kokular
  Bulanık su
  Renkli su
  Yanan gözler
  Lekeler
Havuz sözlüğü
Sıkca sorulanlar
Referanslar
İletişim
Arama
Havuz linkleri
Pool Problem Blog

English

Toplam Alkaliniteyi ayarlamak

Toplam alkalinite suyun baz içeriğinin bir ölçüsüdür. pH'a ilişkin olup pH'tan ayrı olarak ayarlanır. Bu alkalinite pH için tampon görevi yapıp pH'ın dengeli olmasını sağlar.

Toplam alkalinite aslında en önemli havuz değerlerinden biridir. TA ayarlanmadan pH ayarlamak ve sabit tutmak çok zor olur, havuzu dengeye getirmek güçleşir.

Havuzlarda alkalinite (karbonat alkalinite olarak) 80-120mg/L arası istenir. Hem düşük hemde yüksek seviyeler sorunlar yaratır.

Düşük toplam alkalinite

Düşük TA suyun aşındırıcı olmasına sebep olur. Havuzun sıvalı yüzeyleri ve derzleri erir lekelenir, metal aksamları korozyona uğrar. Havuzun suyunun yeşermesine neden olur ve yüzücülerin gözleri yanar. pH'ı ayarlamak çok zor olup, rastgele bir aşağı iner bir yukarı çıkar.

Devlet su idarelerinden alınan şebeke suyunun TA genelde düşük olur.

TA Yükseltmek

Sodyum bikarbonat (mutfakta kullanılan karbonat) pH'ı fazla etkilemeden. TA'yı yükseltir. pH yükseltici olarak bildiğimiz sodyum karbonat da TA'yı yükseltir fakat aynı zamanda da pH'ı aşırı derecede yükseltir ve TA ayarlamak için uygun değildir.

Sodyum bikarbonat kontrollü olarak havuza ilave edilir; 100m3 suya en fazla 4 günde 2kg ilave edilebilir. Her ilaveden önce, TA ölçülüp sodyum bikarbonat havuza atılır. İlave edilmesi gereken miktarı sodyum bikarbonat hesap makınamızdan öğrenebilirsiniz.

Yüksek toplam alkalinite

Yüksek TA suyun kireçlenme eğilimine sebep olur. pH sürekli yukarıya çıkar ve devamlı olarak pH düşürücü ihtiyacı duyulur. Klor etkisini kaybeder, su bulanıklaşabilir.

TA'nın yüksek olması genellikle doldurma suyundan kaynaklanıyor; o yüzden sık sık kontrol edip düzeltilmesi gerekiyor.

TA Düşürmek

"Asit şok" uygulamalar ile TA düşürülebilir. Pompa kapalıyken yavaşça ve havuzun en derin noktasına pH düşürücü ilave edilir. Yarım saat kadar beklettikten sonra pompa tekrar çalıştırılır. Aynı zamanda pH'ı düşürdüğü için, pH 7.0'ın altına düştüğünde bu işlem tekrar edilemez.

Yüksek TA pH'ı yükseltirdiği için her pH düşürücü ilavesinde yukarıda belirtilen yöntem ile yapılırsa, TA kontrol altına tutulup tekrar yükselmesine engel olunur.

Asit şoklama için gerekli pH düşürücü oranları toplam alkalinite hesap makinalarından hesaplayabilirsiniz.

 Havuz Sihirbazı