Havuz Arındırma Sistemleri - Pool Wizard

Havuzların daimi dostu - Yosun ve mikropların düşmanı

Anasayfa
Site haritası
Havuz bilgileri
  TSE 11899
Pool Wizard
  Avantajlar
  Satın al
Hesap makinaları
  Havuzun hacmi
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum Sertliği
  Stabilizatör
Havuz bakımı
Su tahlilleri
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  T.D.S.
  Metaller
Havuz Kimyasalları
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  Yosun ilaçlar
  Çöktürücüler
Filtrasyon sistemi
  Filtreler
  Filtre kumu
  Zeolit
Havuz sorunları
  Yosun
  Hastalıklar
  Klor kokular
  Bulanık su
  Renkli su
  Yanan gözler
  Lekeler
Havuz sözlüğü
Sıkca sorulanlar
Referanslar
İletişim
Arama
Havuz linkleri
Pool Problem Blog

English

Pool Wizard

Pool Wizard patentli bir havuz arındırma aletidir. Doğal mineral gümüş, bakır ve çinko kompleksleri içeren plastik bir kafeste uygulamaya hazır olarak sunulur. Bu mineral alaşımı; yosun, mikrop, virüs, mantar ve her tür tek hücreli yabancı organik maddelere karşı yok edici karakteristiklere sahiptir.

Pool Wizard'ın içeriği tek hücreli canlılara karşı ölümcül etkisi bilimsel yollarla kesin olarak tespit edilmiştir. Çok hücrelilere karşı hiç bir etkisi yoktur.

Tarihçesi

Pool Wizard, özel formülüyle Güney Afrika'da 1983'ten beri üretilmektedir. Bu ürün ABD'de, Avrupa'da, Avustralya'da ve Güney Afrika'da yaygın olarak güvenle kullanılmaktadır.

1975'ten beri, hem NASA hem de Sovyetler Birliği tarafından uzay yolculuklarında kullanılan atık suyu, içme suyuna dönüştüren cihazlarda da aynı malzemeler kullanılmıştır.

Sağlık

Ciltten emilmez, ama yüzerken su yutmamak mümkün değildir. Pool Wizard'ın içerdiği maddeler, ABD'nin EPA içme su kriterlerine göre uygundur. Bir vitamin hapın içerdiği kadar bakırı havuzdan almak için, 4-5 litre su yutmak gerekir.

Tasarruf

Pool Wizard kullanıldığı taktirde, klorun kullanımını %75'e kadar azaltır. Yosun öldürücüler veya önleyiciler kullanmak gerekmez. Ayrıca çöktürücülerde kullanılmaz. Buna bağlı olarak pH düşürücünün kullanımı da azalır.

Düşük konsantrasyon klor, ölen yabancı hücrelerin oksitlenmesi için hala gereklidir.

Uygulama

Pool Wizard mineral arındırma aleti pompanın ön filtresine yerleştirilir. Birkaç saat içerisinde; aktif mineraller havuzda tamamen çözülmüş olup, havuzdaki tek hücreli canlılara karşı etkisini göstermeye başlar.

Bu aktif doğal mineraller tükenmez, yok olmaz ve suda bulunduğu müddetçe etkisini sürdürür. Devamlılığının sağlaması için, pompanın aralıkla çalıştırılması gereklidir.

Ters yikama ile ayda ortalama havuz suyunun %5'i atılır. Böylece aktif mineraller de atılmış olacağından, 8 - 9 ayda bir aktif mineral ilavesi yapılması gereklidir. Aletin ömrü 3 yıldır.

Her 60 m3 havuz suyuna bir aktif mineral aleti uygulanır.


Bilimsel bulgular

•  "Ölümcül olan Lejyoner Hastalığına yol açan Legionella pneumophila 0.20 mg/L bakır ve 0.02 mg/L gümüş, 0.20 mg/L klora eklendiğinde, klorun tek başında karşılaştığından yaklaşık 100 kez daha hızlı öldürüldü. Legionella yüksek düzey klora bile dirençli." (Professor Charles P. Gerba, Department of Microbiology, University of Arizona)

•  "İki farklı kimya beraber kullanıldığında daha iyi arındırma sağlayabilir. İlk madde mikroorganizmanın hücresine zarar verip öldürür, ikincisi ise nükleik asitini yok eder. Bu ikili arındırma daha düşük konsentrasyonda olmasına karşın, daha etkili kılınabilir." (G. R. Taylor, Surrey University)

•  "Eğer havuz suyunda bakır ve gümüş iyonlar bulunuyor ise, havuzda 0.10 mg/L klor çok etkili olur." (University of Arizona)

•  "Aydınlatıcı araştırmalara göre, gümüş modern tıbbın bir mücizesi olarak nitelendiriliyor. Bir antibiyotik belki altı farklı hastalık organizmalarını yok eder, fakat gümüş 650 tanesini yok eder. Üstelik, gümüş neredeyse zararsızdır. Öncü gümüş araştırmacı Dr Harry Margraf'a göre: 'Gümüş, sahip olduğumuz en iyi mikrop savaşçısıdır.' " ("Our Mightiest Germ Fighter"; Science Digest, 78)

•  "Çok sayıda bağımsız testlerde; gümüşün suda bakterileri anında öldürüp, uzun süre suyun saflığını koruduğunu göstermiştir." ("Tests Show Silver Best Water Purifier"; The Silver Institute Letter, 76)

•  Hem NASA'nın hem de Sovyetler Birliği'nin uzay proğramlarının uzay uçuşlarında bakır ve gümüş sistemleri içme suyu arındırmak ve geri kazanmak için kullanır. ("Winged-Ferry to Shuttle Between Earth and Space"; The Silver Institute Letter, 76)

•  "En etkili arındırma denemesi Nebraska'da 76 tonluk bir havuzda 1976 yılında yapıldı. Suda hiçbir arındırma maddesi yokken, 190 litre atık lağım suyu havuza konuldu. E. Coli hücrelerin konsentrasyonu tehlikeli boyutlarda 100 mililitrede suda 7,000 tane idi. Havuzun suyu arındırması için gümüş iceren bir tanktan pompalandı. Üç saat içerisinde hiçbir E. Coli rastlanmadı ve gümüşün düzeyi yalnız 3.2 µg/L (bir milyarda 3.2) idi. " ("Silver Guards Good Health:'; The Silver Institute Letter, 75)

•  "Pennsylvania'daki Allegheny İlçe Sağlık Bakanlığı günde 23 kg klorla arındırılan 576 tonluk bir havuzda deney yaptı. Yüzme mevsimi için gümüş kullanan bir sistem, klorinatörin yerinde kuruldu. İlçe Sağlık Bakanlığı günde 50'ye kadar numune alıp, gümüşün sudaki konsentrasyonu ölçüp 20 µg/L (0.02 mg/L) tutarlı olarak buldu. İki mevsim boyunca havuz bakterisiz kaldı. Bunun dışında, klor düzeyleri 700 µg/L (0.7 mg/L) olan 30 havuzdan alınan 65 numune, mililitrede ortalama 1.3 pseudomonas ve 7.3 staph hücreleri bulundu." ("Silver Carbon Filter Purifies Swimming Pool"; The Silver Institute Letter, 73)

•  "Gümüş-bakır sistemleri; klor olsun yada olmasın, çocuk felci virüsü gibi enterik (bağırsaksal) virüsleri etkisiz hale getirir. Havuzlarda bu tür hastalıkları kontrol altına almak için böyle sistemlerden yararlanılabilir." (Professor Charles P. Gerba, Department of Microbiology, University of Arizona)

 Havuz Sihirbazı