Havuz Arındırma Sistemleri - Pool Wizard

Havuzların daimi dostu - Yosun ve mikropların düşmanı

Anasayfa
Site haritası
Havuz bilgileri
  TSE 11899
Pool Wizard
  Avantajlar
  Satın al
Hesap makinaları
  Havuzun hacmi
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum Sertliği
  Stabilizatör
Havuz bakımı
Su tahlilleri
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  T.D.S.
  Metaller
Havuz Kimyasalları
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  Yosun ilaçlar
  Çöktürücüler
Filtrasyon sistemi
  Filtreler
  Filtre kumu
  Zeolit
Havuz sorunları
  Yosun
  Hastalıklar
  Klor kokular
  Bulanık su
  Renkli su
  Yanan gözler
  Lekeler
Havuz sözlüğü
Sıkca sorulanlar
Referanslar
İletişim
Arama
Havuz linkleri
Pool Problem Blog

English

Havuzlarda stabilizatör (siyanürik asit)

Dezenfeksiyon için kullanılan klor güneşin ışınlarından etkilenip yok olur. Klorun korunması amacıyla stabilizatör kullanılır; ya direk olarak havuza ilave edilir yada stabilizatör klorun içinde bulunur.

Parametreler

İdeal değeri 30mg/L - 80mg/L arasındadır.

Yüksek stabilizatör

Yüksek stabilizatör çok büyük sorunlar yaratmaktadır. Seviyesi 80mg/L'yi aştığında, stabilizatörün oluştuğu "koruma kalkan" etkisi çoğalıp kloru hapseder. Bunun etkisi klorsuz havuzlar gibi havuz suyunda bulanıklık, donuk su ve yosun oluşumudur. Kloru ölçtüğünüzde seviyesi normal veya yüksek olsa bile, klorun kullanılabilme oranı çok düşüktür.

Düşük stabilizatör

Stabilizatör 30mg/L'nin altına düştüğünde klorun yaratığı kalkan zayıf ve yetersiz kalır. Aktif klor (hipoklorözasidi) güneşın ultraviole ışınlarından zarar görüp yok olur. Öylece klor etkisini göstermeden havuzdan kaybolur.

Ölçmek

Siyanürik asit test kitler pahalı olmasına karşın, kaybedilen veya etkisiz kalan klordan daha ucuzdur. Stabilizatörlü klor (%56 veya %90'lık klor) kullananlar için şarttır.

Stabilizatörsüz klor kullananlar bunun değerini havuzcularda ölçtürebilirler. Test 1-2 dakika sürer ve havuzunuzda yada havuzcunun dükkanında kolayca yapılabilir.

Ne zaman ölçülür?

Stabilizatör tükenmeyip yok olmadığı için stabilizatörsüz klor kullananların her zaman ölçmesi gerekmez. özel villa havuzları için 3 ayda bir yeterlidir.

Stabilizatörlü klor kullanan havuzlarda en az ayda bir ölçüp, değeri 80mg/L'nin altında tutulması gereklidir. Azami değere yaklaştığında, ya stabilizatörsüz klor kullanılır yada ters yıkamanın sıklığı ve süresi artırılıp havuzdan fazla su atılır.

 Havuz Sihirbazı