Havuz Arındırma Sistemleri - Pool Wizard

Havuzların daimi dostu - Yosun ve mikropların düşmanı

Anasayfa
Site haritası
Havuz bilgileri
  TSE 11899
Pool Wizard
  Avantajlar
  Satın al
Hesap makinaları
  Havuzun hacmi
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum Sertliği
  Stabilizatör
Havuz bakımı
Su tahlilleri
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  T.D.S.
  Metaller
Havuz Kimyasalları
  pH
  Klor
  Toplam alkalinite
  Kalsiyum sertliği
  Stabilizatör
  Yosun ilaçlar
  Çöktürücüler
Filtrasyon sistemi
  Filtreler
  Filtre kumu
  Zeolit
Havuz sorunları
  Yosun
  Hastalıklar
  Klor kokular
  Bulanık su
  Renkli su
  Yanan gözler
  Lekeler
Havuz sözlüğü
Sıkca sorulanlar
Referanslar
İletişim
Arama
Havuz linkleri
Pool Problem Blog

English

Havuz sorunlarına genel bakış

Yüzme havuzları kapalı devre su sistemleri olup, çevreden gelen etkiler ve havuzu kullanan yüzücüler tarafından etkilenirler.

Çevre etkileri

Rüzgar, güneş, yağmur, toz, yapraklar ve benzeri şeyler havuzun dengesini değiştirip, havuzlara aşağıdaki tepkileri yaratabilir:

  • yosun ve mikroplar üremeye başlar;
  • sudaki kimyasallar tükenir, buharlaşır veya yok olur;
  • kimyasal ihtiyaçları doğar;
  • havuzun görünümü bozulur;
  • kokular meydana gelir.

Yüzücülerin etkileri

Havuza girenler ister istemez havuza bir takım maddeler taşır. Bunlar arasında ter, idrar, kremler, sabun, şampuan, parfüm v.s... yer alır. Kalabalık havuzlarda, bunun gibi yabancı maddelerin oranı fazla olduğu için, daha sık ve daha titiz bir şekilde bakım yapılmalıdır.

Dezenfeksiyon

Havuzun suyunu arındırmak için dezenfekte edici maddeler havuza ilave edilir. Böylece su berraklığını korur, hastalık oluşturan mikroplar ve mantarlar ölür.

Memleketimizde hala başta gelen arındırıcı klordur. Klor, yosun ve mikroplara karşı etkili bir kimyasal olup, aynı zaman da ciddi sağlık tehditleri oluşturan bir maddedir. Maalesef, klorun kullanılmasını ortadan kaldıran sistemler henüz yeni yeni piyasaya sunulmaktadır. Pool Wizard gibi doğal mineral sistemleri klorun kullanımını en aza indirip, sağlığımızın korumasına katkıda bulunabilir.

Havuzda kullandığımız kimyasalların dengesi, kalite ve miktarı çok önemlidir. Bir yandan sağlığımızı tehdit eden bakteri, virüs ve mantarın yok edilmeleri gerekirken, öbür yandan kullandığımız kimyasallar direk olarak sağlığımıza tehdit oluşturur.

Havuzda görünen yosunun aslında bize zararı dokunmaz. Asıl sorun yaratan mikroplardır.Bunlar gözle görülmez olup, yosunun yarattığı ortamda hızla ürer ve ciddi bir felakete yol açabilir.

Düzenli bir bakım programı bize sağlıklı ve mutlu günler garanti eder; bakımsızlık mutlaka eninde sonunda olumsuzlukla sonuçlanır.

 Havuz Sihirbazı